Dziecko będące wiecznie pod stałą kontrolą rodziców, mało ma możliwości na rozwijanie swojej samodzielności. Wysyłanie więc naszej pociechy na kreatywne kolonie pozwolą jej poczuć się w miarę samodzielną. Pobyt z grupą rówieśników i zupełnie inne zadania aniżeli w domu czy szkole pozwala na rozpostarcie skrzydeł niezależności.

Czy dziecko potrzebuje odpoczynku od stałej opieki rodzicielskiej?

Dziecko jest z nami bardzo mocno związane uczuciowo. Jest od nas zależne i czasem to wykorzystuje przeciwko nam, domagając się stałej naszej opieki. Z wiekiem jednak ta ślepa zależność zaczyna słabnąć. Im dziecko jest starsze, tym bardziej pragnie samodzielności i swobody w działaniu. Wykupując mu pobyt na koloniach, dajemy mu właśnie taką możliwość.

Dzięki temu w inny sposób będzie ono spędzać swój czas w otoczeniu grupy rówieśników. To zupełnie inne doświadczenia niż pobyt na wczasach z rodzicami. Oczywiście wspólne wakacje z rodziną również powinny być zawsze brane pod uwagę, zwłaszcza że turnus kolonijny trwa zaledwie od 7 do około 12 dni, a wakacje mają wolnych dni od nauki aż 62.

Im wcześniej nasza pociecha zacznie jeździć na wakacje zorganizowane przez wychowawców, nie zaś przez nas, tym szybciej stanie się ona samodzielna. W ten sposób będzie ona czuć się ważna i doceniona. Dając dziecku wotum zaufania poprzez wysłanie je na turnus, kreujemy je na osobę pewną siebie i zmotywowaną do dążenia realizowania swych pragnień.

W jaki sposób kolonie zaspokajają dziecięce pasje?

Jeśli pragniemy, aby nasze dziecko było twórcze i rozwijało swoje hobby, szukajmy dla nich wyjazdów pod tym właśnie kątem. Jest wiele turnusów z akcentami artystycznymi, sportowymi, aktorskimi itp. Naszym zadaniem jest trafne zauważenie, czym się nasz malec interesuje.

Jeśli ma on wiele zapału do różnego rodzaju hobby (gra na ukulele, jazda konna, gry aktorskie), skorzystajmy z podpowiedzi dziecka. Zapytajmy je, co chciałoby najbardziej robić we wakacje. Dzięki temu spełnimy marzenie naszej pociechy, co ułatwi mu rozstanie z nami na kilka do kilkunastu dni.

Na koloniach np. ukierunkowanych na jazdę konną dzieci wraz z opiekunem będą miały możliwość obcowania codziennie z końmi. Będą uczyć się odpowiedniego zachowania wobec wierzchowca i prawidłowej jazdy na nim. Zdobędą też doświadczenie w karmieniu konia oraz zobaczą, jak koń mieszka w swoim domu, czyli stajni.

Skąd wziąć namiary na sprawdzone ciekawe kolonijne turnusy dla dziecka?

Jeśli nie wiemy, gdzie wysłać swoją pociechę na zorganizowany turnus kolonijny, zapytajmy znajomych. Być może ich dzieci właśnie były na bardzo ciekawych koloniach, na których świetnie się bawiły i wróciły zadowolone, pełne pozytywnych wrażeń. Zorientujmy się, czy nasze dziecko mogłoby tam również pojechać.

Skorzystajmy również z podpowiedzi nauczycieli, którzy mają wśród swoich kolegów i koleżanek zapalonych wychowawców kolonijnych. Często na tablicy ogłoszeniowej znajdują się propozycje kolonii dla dzieci. Możemy też sprawdzić dostępne turnusy na https://www.kogis.pl/kolonie, gdzie jest szereg ciekawych propozycji.

Kogis organizuje wspólny czas dla dzieci w każdej grupie wiekowej, począwszy od lat 7. Oprócz kolonii znajdziemy tam również obozy dla dorastającej młodzieży. Pod każdą propozycją programową danego rodzaju kolonii mamy możliwość przeczytania opinii rodziców, których pociechy uczestniczyły w minionych turnusach. Da nam to ogólny zarys, czy wyjazdy te są godne wykupienia.